logo bip

Spotkanie klubu DKK – "Projekt: prawda"

2-DSCN0928


23 marca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Rozmawialiśmy o książce Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Teksty zamieszczonne w książce autor publikował wcześniej w ramach cyklu "Szczygieł poluje na prawdę" w "Dużym Formacie" - magazynie reporterów "Gazety Wyborczej". Książka "Projekt: Prawda" składa się z trzech części: rozważań o życiu – autora i jego rozmówców, zapomnianej debiutanckiej powieść Stanisława Stanucha: ”Portret z pamięci” oraz pytania różnych ludzi o ich prawdę.|

1-DSCN0931

Inspiracją do powstania całego projektu była książka Stanisława Stanucha wydana w 1959 r. - w której autor natknął się na myśl : "...że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane".
Prawda w książce Szczygła nie jest narzucona, swe prawdy wypowiadają osoby publiczne oraz nikomu nie znane. Prawdy rozmówców Szczygła są wynikiem ich życiowych doświadczeń, przypadkowych spotkań oraz różnych splotów okoliczności, m.in.: to, gdzie się znależli, kim są, co robią. Oto niektóre prawdy:
- Nie można żyć tylko dla siebie, zamkniętym w sobie..... należy jak najwięcej rozmawiać z ludźmi,
- Jak wydobyć z ludzi dobro? Poświęcać ludziom czas, interesować się nimi,
- Prawda ostatniego słowa: nie warto kontaktu z drugim człowiekiem zamykać złym słowem.

Projekty

Niepodległa
Łódzkie czyta
DKK
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Sieć na  kulturę
Program rozwoju bibliiotek
Unia
Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Biblioteka narodowa