Dyskusja o ksiażce – „Moralność Pani Piontek” Magdaleny Witkiewicz.

IMG 20161201 093018

Pierwszego grudnia, odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem naszych rozmów była zabawna, pełna zwrotów akcji komedia, autorstwa Magdaleny Witkiewicz. „Moralność Pani Piontek”, która opowiada o Gertrudzie Poniatowskiej, specyficznej i nieco ekscentrycznej wielbicielce drogich butów na obcasie, jej mężu Romualdzie, który stanowi jej przeciwieństwo, a także synu – Auguście Poniatowskim. Gertruda, postać niezwykle ciekawa, uwielbia pić kawę tylko z porcelanowych filiżanek, organizować życie członkom rodziny, a także powiększać kolekcję swoich szpilek. Nade wszystko nie chce stracić kontroli nad ukochanym synem, młodym ginekologiem. Augustyn, pieszczotliwie nazywany „Guciem”, wyprowadza się z domu, a jego losy, w nowym miejscu skrzyżują się z niejaką Anulą. Na szczęście zawsze może liczyć na pomoc przyjaciela Cyryla, który jest niezwykle sympatyczny i pomysłowy.

Słodko – gorzka powieść Magdaleny Witkiewicz miesza w sobie wątki obyczajowe, miłosne, a także pokazuje przemiany jakie następują w bohaterach, pod wpływem konkretnych sytuacji.

IMG 20161201 090422

Dyskusja klubowiczów skupiła się na wątku miłości macierzyńskiej, procesie zmian, jakie zachodzą w głównej bohaterce, a także nawiązaniu do książki „Moralność Pani Dulskiej”. Gertruda Poniatowska mocno kojarzy się jako współczesna bohaterka powieści Gabrieli Zapolskiej. Nie zabrakło również typowo kobiecego akcentu czyli krótkiej dyskusji na temat szpilek, które uwielbia tytułowa bohaterka.

Zachęcamy do lektury.