Pisarz uniwersalny „wizjoner Europy bez granic” Joseph Conrad – Korzeniowski

IMG 0220

„ 3 grudnia 2017 r. przypada jubileusz 160-lecia urodzin – Josepha Conrada – Korzeniowskiego - klasyka literatury i jednego z najbardziej znanych na świecie twórców związanych z polską kulturą.

Sejm zdecydował o ustanowieniu pisarza patronem 2017 roku zaznaczając, że jego dorobek, powstający pod wpływem literatury polskich romantyków, zawiera uniwersalne wartości moralne i etyczne. Podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym, który już w tamtych czasach nakreślił wizję „Europy bez granic”, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między narodami Europy – zaznaczono w uchwale. Przypomniano również, że jego liczne dzieła weszły do kanonu lektur "

Na wystawie w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej eksponujemy fotografie Conrada z jego dzieciństwa, życia rodzinnego oraz kadry z pracy na morzu i adaptacje filmowe. Prezentujemy także twórczość literacką artysty o dwojakim charakterze : książki poświęcone tematyce morskiej oraz te, których akcja dzieję się w Europie lub Afryce.

Zapraszamy.